AB BAKANI BRÜKSEL’DE GÖRÜŞMELER YAPACAK

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  14.02.2015

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, çeşitli temaslarda bulunmak üzere 11-12 Şubat günleri arasında Brüksel’de olacak.

AB Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Bozkır’ın AB Komisyonu’nun mali istikrar ile Mali Hizmetler ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden sorumlu üyesi Jonathan Hill; Avrupa komşuluk politikası ve genişleme müzakerelerinden  sorumlu üyesi Johannes Hahn; araştırma, bilim ve inovasyondan sorumlu üyesi Carlos Moedas ve ekonomik ve mali İşler ile Vergilendirme ve Gümrük Birliği’nden sorumlu üyesi Pierre Moscovici ile görüşme yapacağı bildirildi.

“Soykırım tanınsın” çağrısı yapılmıştı
Bakan Bozkır’ın Brüksel temasları çerçevesinde “Türkiye-AB İlişkileri” başlıklı bir konuşma yapacağı da duyuruldu. Bozkır, aynı zamanda Avrupa Parlamentosu (AP) eski milletvekili Emine Bozkurt’la da görüşecek. AP, geçtiğimiz günlerde Türkiye raportörü Kati Piri’nin kaleme aldığı rapor için sunulan değişiklik önergesiyle gündeme gelmişti. AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi ve AP Ermeni Dostluk Grubu Başkanı Kıbrıs Rum Kesimi’nden Eleni Theocharous’un verdiği 442 maddelik değişiklik önergesinde 1915 Olayları’nın  soykırım olarak tanınması ile “Pontus ve Süryani soykırımı”nın tanınması çağrısı yer almıştı.