ALMANYA’DAKİ SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ SOYKIRIMA KARŞI YÜRÜYECEK

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  22.04.2015

25 Nisan günü Almanya’nın başkenti Berlin’de Türklerin oluşturduğu sivil toplum kuruluşları tarafından “Soykırım iftiralarına karşı dostluk ve barış buluşması” yürüyüşü düzenlenecek. Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yürüyüş öncesi Berlin Türk Cemaati Merkezi’nde bir araya gelerek organizasyon hazırlıklarını değerlendirdi. Organizasyon komitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Birinci Dünya Savaşı’nın gerçek hedefi Osmanlı yurdunun paylaşımıdır. Savaş öncesi ve sırasında Ermeni çeteleri, hiçbir zaman çoğunluk olmadıkları yerleşim bölgelerinde devlet kurmak hayaliyle emperyalist güçlerin desteğiyle etnik temizliğe girişmişlerdir. Osmanlı yönetiminin içinde bulunduğu savaş şartları gereği, cephe bütünlüğünü sağlamak ve ülke içinde çatışmayı önlemek amacıyla başvurduğu araç ise Tehcir Kanunu olmuştur. Tehcir, ağır savaş şartları nedeniyle başarılı yönetilememiş ve tehcir sırasında Ermeni vatandaşlarımız büyük acılarla karşılaşmıştır. Ne yazık ki aynı dönemde o zamanki Osmanlı topraklarında her kökenden milyonlarca insan savaş, salgın hastalıklar, açlık ve kıtlık nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Yaşanan olaylarda ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubu, kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla sistematik ve kasıtlı fiillerin kesinlikle meydana gelmemiştir. Böylesine tartışmalı bir konuyu tek yanlı Ermeni tezlerine dayandırmak, Türkiye-Almanya ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerine hiçbir fayda sağlamaz.”

Berlin’de yaşayan çok sayıda Türk’ün katılması bekelenen yürüyüşe destek veren sivil toplum örgütleri ise şöyle: Almanya Türk Konseyi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği, Azerbaycan Koordinasiya Merkezi, Barış İçin Diyalog Derneği, Berlin Alperen Ocakları, Berlin Türk Cemaati, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği, Interaktiv Derneği, İlahiyatçılar Derneği, İslam Kültür Merkezleri Birliği, Talat Paşa Komitesi, Türk Eğitim Derneği, Türk Okul Aile Birliği Schöneberg ve Türkiye Gençlik Birliği.