ANKARA ÜNİVERSİTESİ 1915 OLAYLARI’NI DÜNYAYA ANLATACAK

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  08.07.2018

Ankara Üniversitesi bünyesinde yer alan Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulamaları Merkezi (LAMER),  geçtiğimiz senelerde Güney Amerika'nın farklı ülkelerinde 1915 Olayları'na ilişkin düzenlediği ve yerel araştırmacıların katılım sağladığı sempozyumlardan seçtiği makaleler İngilizce olarak hazırlanan kitapta bir araya getiriyor.

Ankara Üniversitesi bünyesinde yer alan Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulamaları Merkezi (LAMER),  geçtiğimiz senelerde Güney Amerika’nın farklı ülkelerinde 1915 Olayları’na ilişkin düzenlediği ve yerel araştırmacıların katılım sağladığı sempozyumlardan seçtiği makaleler İngilizce olarak hazırlanan kitapta bir araya getiriyor.

Türkiye’nin Latin Amerika açılımı çerçevesinde2009 yılından beri kültürel ve akademik faaliyetlerini  faaliyetlerini sürdüren LAMER Müdürü Prof. Dr. Necati Kutlu merkezin bölgede Türkiye’nin görünürlüğünü arttırmak ve önem verdiği konular üzerinde yoğunlaştığını ifade etti. Bu bağlamda son yıllarda 1915 Olayları’nın LAMER’in ana çalışma alanlarından biri haline geldiğini belirten Prof. Dr. Kutlu, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, Şili, Bolivya, Paraguay ve Panama gibi ülkelerde bu konuda araştırma yapan akademisyenlerle “I. Dünya Savaşı ve 1915” temalı sempozyumlar düzenlediklerini söyledi. Sempozyumlardan Güney Amerikalı yerel akademisyenlerin Cihan Harbi ve 1915 Olayları’nın iç yüzüne dair önemli araştırmalar yaptıklarını belirten Prof. Dr. Necati Kutlu, iş birliği yaptıkları üniversitenin bu araştırmaları yerel dillerde bastığını ifade etti.

Sözlerine gerçekleştirdikleri sempozyumların yerel basın ve özellikle Arjantin ve Brezilya’da bulunan Ermeni Diasporası ve basını tarafından da dikkatle takip edildiğinin altını çizerek devam eden Prof. Dr. Kutlu, sempozyumların bölgede pozitif bir etkisinin de olduğunu belirtti. Prof. Dr. Kutlu özellikle, 1915 Olayları’nı daha önce sözde “soykırım” olarak tanıyan Paraguay Parlamentosu’nda gerçekleştirilen sempozyumun ardından parlamento başkanının “Resmi olarak aldığımız bu karar, sadece tarihsel bilgisizliğimizden kaynaklanan, yanlış bir karar olmuştur.” diyerek yaptıkları yanlışın farkına varmalarına yardımcı olduğunu ifade etti.

1915 Olayları’nı dünyaya anlatmak amacıyla, sempozyumlarda sunulan bildiriler arasından objektif olanları İngilizce’ye çevirilerek yakında “Osmanlı İmparatorluğu’nun en uzun yılı: 1915” başlıklı bir kitapta toplanacağını ı söyleyen LAMER Müdürü Prof. Dr. Kutlu, kitabın Dışişleri Bakanlığı aracıyla İngilizce konuşulan ülkelerdeki büyükelçi, üniversite ve kütüphanelere gönderileceğinin altını çizdi.

Anadolu Ajansı’nın LAMER Müdürü Prof. Dr. Necati Kutlu ile gerçekleştirdiği röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.