ARJANTİN’DE “1915 OSMANLI İMPARATORLUĞU’NUN EN UZUN YÜZYILI” SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  22.03.2018

Geçtiğimiz günlerde Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları ve Uygulamaları Merkezi (LAMER) tarafından, Arjantin'de bulunan İslam Merkezi'nde "1915 Osmanlı İmparatorluğu'nun En Uzun Yüzyılı" başlıklı bir sempozyum düzenlendi.


Geçtiğimiz günlerde Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları ve Uygulamaları Merkezi (LAMER) tarafından, Arjantin’de bulunan İslam Merkezi’nde “1915 Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yüzyılı” başlıklı bir sempozyum düzenlendi. Önceki yıllarda Güney Amerika’nın çeşitli ülkelerinde benzer etkinlikler düzenleyen LAMER, bu sefer sempozyumu Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenledi.

Sempozyuma LAMER Başkanı Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu’nun yanı sıra Türkiye’nin Buenos Aires Elçisi Meral Barlas, Arjantin Ulusal Meclisi milletvekillerinden Danilo Flores ve Arjantin İslam Merkezi Müdürü Anibal Bachir Bakir katıldı.

Açılış konuşmasında Prof. Dr. Kutlu, “Bu yapılan sempozyum iki ülkeyi birbirine yaklaştıracaktır. Bilimsel ölçütler çerçevesinde yapılmaktadır ve tüm Arjantin halkına gidip bu sempozyumu dinlemelerini tavsiye ediyoruz.” diye konuşurken, etkinliği daha önce Arjantin’de bulunan iki üniversitede gerçekleştirmeyi planladıklarını ancak Ermeni lobisinden gelen tepki, hakaret ve tehditlerden dolayı sempozyumu İslam Merkezi’ne aldıklarını belirtti.

Sempozyumun bir başka açılış konuşmasını yapan Danilo Flores de “Bende bu etkinliğin tanıtımını yapmak ve arkasında olduğumuzu ifade etmek için bugün Millet Meclisine bir karar tasarısı sundum.” diyerek Arjantin’in bu etkinliğe verdiği desteği gösterdi.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.