AZERBAYCAN – ERMENİSTAN SORUNU ÇÖZÜLÜRSE…

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  17.02.2015

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmî bir ziyaret için gittiği Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından Gençlik Sarayı’nda resmî törenle karşılandı.

Karşılama töreninin ardından baş başa görüşen Erdoğan ve Aliyev, daha sonra heyetler arası görüşmeye başkanlık etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, heyetler arası görüşmeler başlamadan önce yaptığı açıklamada, 10 Ağustos seçimlerinden sonra Azerbaycan’a ilk resmî ziyareti gerçekleştirdiğini hatırlatarak, bu ziyaretlerin karşılıklı bir gelenek haline geldiğini vurguladı.

İki ülke arasındaki ziyaretlerin muhabbeti ortaya koyduğunu söyleyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bugün ikili görüşmemizde de özellikle Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini enine boyuna değerlendirme fırsatımız oldu. Burada tüm alanları ele aldık, değerlendirdik. Heyetler arasında, arkadaşlarımızla bunları geliştirmeye hazırız. Tabii Türkiye-Azerbaycan ilişkileri bundan sonra çok daha farklı gelişmelidir.”

Bölgedeki sıkıntıların müşterek dayanışma halinde çözülebilecek sorunlar olduğunu belirten Erdoğan, 1915 Olayları çerçevesinde yürütülen tartışmalara da etkisi olabilecek şu ifadeleri kullandı: “Türkiye-Ermenistan sorunu noktasında, aynı şekilde Azerbaycan-Ermenistan sorunu noktasında bütün bu sorunların çözümü aynı merkeze bağlı. Eğer Azerbaycan-Ermenistan sorunu çözülürse Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da çözülmüş olur ama bu çözülmediği sürece aynı şekilde öbür tarafta Türkiye-Ermenistan arasındaki sorun da bu haliyle, aynı şekilde devam edecektir. Bunu daha önce hep ifade ettim. Bu konulardaki dayanışmamızı bundan sonraki süreçte de aynı kararlıkla devam ettireceğiz. Bunun da özellikle bilinmesini istiyorum.”