Bilgi Üniversitesi’nde yeni “perspektif” arayışı

Yazı: ismail demir  ///  20.03.2015

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde 26 Nisan 2015 günü “The Armenian Genocide: Concepts and Comparative Perspectives” (Ermeni soykırımı: Kavramlar ve Karşılaştırmalı Perspektifler) başlıklı bir konferans düzenlenecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ile Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) Modern Ermeni Tarihi Kürsüsü işbirliğinde düzenlenecek konferans “DurDe” isimli sivil toplum örgütünün “Ermeni soykırımı”nın 100’üncü yıldönümü etkinliklerinin bir parçası olarak planlandı.

Konferans, açılış ve kapanış kısımları dışında üç ana panelden oluşacak. Bu panellerin konu başlıkları “Concept” (Kavram), “Realization” (Farkına varma) ve “Memorialization” (Anma) olarak belirlendi. Konferansa katılımı kesinleşen isimler arasında Utrecht Üniversitesi’nden Uğur Ümit Üngör, Koç Üniversitesi’nden Mehmet Polatel, Stanford Üniversitesi’nden Norman M. Naimark, Michigan Üniversitesi’nden Fatma Müge Göçek, Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden Sebouh Aslanian ve Bilgi Üniversitesi’nden Bülent Bilmez var.

Konferans programıyla ilgili bir açıklama yapan İstanbul Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü ve Tarih Vakfı Başkanı Bülent Bilmez, konferansın bir yüzleşme aracı olması yönündeki temennilerini dile getirerek “Bu konferans, ‘Ermeni soykırımı’nın yüzüncü yılında, bu soykırıma ilişkin gerçeklerin ve tarihin eleştirel yönlerini ele almak isteyen akademisyenlere çok önemli bir fırsat sunuyor” dedi. Sebouh Arslanian ise “Türkiye’de ‘Ermeni soykırımı’yla ilgili eğitime ve bilgi birikimine bizim yapacağımız katkı, tarihsel kayıtların açıkça ve özgürce tartışılması olacak” şeklinde konuştu.