BÜYÜKELÇİ BASS, “SOYKIRIM” İDDİALARINA SAHİP ÇIKTI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  14.02.2015

Göreve gelmesinin ardından ilk kez bir basın toplantısı düzenleyen ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass, Türkiye-ABD ilişkileri çerçevesinde gündemdeki olayları değerlendirdi. Bass’ın konuşmasının satır aralarında 1915 Olayları’na yönelik açıklamaları dikkat çekti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın önceki yıllarda 1915 Olayları’nı “Büyük Felaket” (Meds Yeghern) olarak nitelendirdiğini hatırlatan Bass, “Bu yıl ABD’nin ve ABD Başkanı’nın tutumunda bir değişiklik olacak mı?” sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı: “Politikamız gereği, 1915’te yaşanan korkunç katliamları ve trajedileri çevreleyen gerçeklerin tam, dürüst ve adil bir şekilde kabulünün, hem Türkiye hem de Ermenistan vatandaşlarının, aynı zamanda o dönemde acı çekenlerin soyundan gelen nesillerin yararına olacağına inanıyoruz.”

John Bass, Türkiye’de yine 24 Nisan’a denk gelen Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü için düzenlenecek anma töreni davetine yönelik olarak, “Çanakkale’de nasıl temsil edileceğimizi söylemek için henüz çok erken. 1915’te pek çok topluluk için son derece derin duygulara yol açan çok fazla acı yaşandı. Anma törenlerinin, acı çekmiş her topluluğun, söz konusu olayları, hayatını kaybedenlere saygı duyan bir şekilde anmalarına, acıları kendi yöntemleriyle kabul etmelerine ve ölülerini saygıyla yâd etmelerine imkan tanıyacak şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.