ÇAVUŞOĞLU: PAPA’NIN AÇIKLAMALARI YOK HÜKMÜNDEDİR

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  13.04.2015

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Moğolistan’da, Papa’nın Ermeni iddialarıyla ilgili sözlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Papanın ifadelerinin hukuki geçerlilik taşımadığının altını çizen Çavuşoğlu, “Her şeyden önce hem Papa hem de Ermeni temsilcilerin yaptığı açıklamalar tarihi ve hukuki gerçeklerle bağdaşmamaktadırdedi. 

Ermeni olaylarının tarihin konusu olmaktan çıkartıldığına dikkat çeken bakan, “Papa dünkü açıklamasında çekilen acılar arasında maalesef ayrımcılık yaptı. Türklerin ve Müslümanların çektiği acıları, zulümleri ve ölümleri adeta görmezden geldisözlerini kullandı. 

Çavuşoğlu, “Maalesef tarih, siyasete alet edildi. Her şeyden önce bir din adamının özellikle son yıllarda artan ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve hoşgörüsüzlük karşısında hoşgörü, barış ve kardeşlik mesajı vermesi gerekiyordudiye konuştu. 

Soykırım kavramının uluslararası siyasete alet edilerek hakikatlerin çarptırılmasına dikkat çeken Çavuşoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Soykırım hukuki bir kavramdır. Kendi koşullarını yerine getirmeyen bu iddialar tamamen iftiradan ibarettir. Biraz önce Papa’nın ifadelerinde Müslüman ve Türk ve Hıristiyanlar arasında bir ayrımcılık yaptığını vurgulamıştım veya çekilen acılar konusundaÖrneğin Bosna ve Ruanda olayları uluslararası mahkemelerce soykırım olarak saptanmasına rağmen bunlaratoplu kıyımdiyor ama hukuken tanınmayan 1915 olaylarıyla ilgilisoykırımifadesini kullanıyor. Burada bir çelişki ve ayrımcılık var.” 

Papa’nın bu yaklaşımının asla kabul edilemeyeceğini ve diplomatik yollardan gerekli cevapların verileceğini kaydeden Çavuşoğlu, Her açıdan tartışmalı, ön yargılara dayalı, tarihi tahrif eden ve yaşanan acıları tek bir dinin mensuplarına indirgeyen bu ifadeler Türkiye ve Türk milleti için yok hükmündedirdiyerek değerlendirmelerini sonlandırdı.