“ÇELİŞKİLER, MESELEYLE CEBELLEŞTİKLERİ ANLAMINA GELİYOR”

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  14.02.2015

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Sarah Leah Whitson, Agos’a verdiği röportajda Türkiye’nin Ermeni meselesi karşısında çelişkili tavırlar benimsemesinin iyiye işaret olduğunu söyledi.

Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra HRW’de göreve başlayana kadar çeşitli sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışan Sarah Leah Whitson, “Project 2015” kapsamında 1915 Olayları’nın 100. yıldönümü olan 24 Nisan 2015’te İstanbul’da düzenlenecek anma törenine katılacak. Kendisi de anne tarafından Ermeni kökenli olan Whitson, 24 Nisan’da İstanbul’a diasporadan gelecek insanların, “Hâlâ buradayız; 100 yıl sonra mevzuyu unutmadık ve Türkiye hükümeti doğru olanı yapmak için henüz hazır değil ama Türkiye toplumunun büyük bir kısmı buna hazır” şeklinde üç temel mesaj vereceklerini ifade etti.

Hükümetin Çanakkale Savaşları’nın 100. yıldönümü açıklamasını “ucuz numara” olarak nitelendiren Whitson, “Hükümetin kendi içinde bir çatışma yaşadığını da görmek mümkün. Bir şeylerin yanlış olduğunu ve buna yönelik adımlar atılması gerektiğini de biliyorlar, bu yüzden birtakım küçük jestler yapıyorlar. Dönemin başbakanı Erdoğan’ın 24 Nisan 2014’te yayımladığı mesaj geçmiş yıllara nazaran önemli bir gelişmeydi. Ama aynı zamanda yeterli olmadığını da söylemeliyiz. Dolayısıyla, bu çelişkiler aslında iyiye işaret, çünkü bu meseleyle cebelleştikleri anlamına geliyor” dedi.