ÇİÇEK: PARLAMENTOLAR ULUSLARARASI CEZA MAHKEMELERİ DEĞİL

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  14.02.2015

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Çek Cumhuriyeti’nde Uluslararası Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla düzenlenen 4. Uluslararası “Bırak Halkım Yaşasın” Forumu’na katıldı. Çiçek, Çek Cumhuriyeti Parlamentosu Temsilciler Meclisi Başkanı Jan Mamacek, İsrail Parlamentosu Başkanı Yuli-Yoel Edelstein ile Romanya Temsilciler Meclisi Başkanı Valeriu Ştefan Zgonea’nın katılımıyla gerçekleştirilen “Siyasetçilerin Rolü” başlıklı panelde bir konuşma yaptı.

İslam karşıtlığı, ayrımcılık, ırkçılık ve nefret söylemlerinin yarattığı tehlikenin altını çizen Çiçek, “Ayrımcılığın her türlüsüne, ırkçılığın her türlüsüne birlikte tavır koymadığımız takdirde hiçbir ülkenin tek başına yapacağı çalışmalar yetmez” diyerek uluslararası işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

“Türkiye geçmişiyle yüzleşmeye hazır”
Konuşmasının ardından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Cemil Çiçek, Türkiye’nin Ermeni sorunu ile yüzleşip yüzleşmeyeceği sorusuna “Parlamentolar uluslararası ceza mahkemeleri değildir. Geçmişteki olaylar tarihçilerin karar vereceği bir olaydır” dedi. Türkiye’nin tarihiyle yüzleşmeye hazır olduğunu belirten Çiçek, konunun siyasi arenaya taşınmasının sakıncasına dikkat çekerek “Bu konunun parlamentolarda kabul edilmesi soykırım kavramını da dejenere etmiş olur” diye konuştu.