Davutoğlu’ndan mücadele çağrısı

Yazı: ismail demir  ///  18.03.2015

Başbakan Ahmet Davutoğlu, diplomatik temaslarda bulunmak üzere gittiği New York’ta Türk-Amerikan dernekleri yöneticileriyle bir araya geldi.

Toplantıda bir konuşma yapan Davutoğlu, sözlerine terörün bir insanlık suçu olduğunu ifade ederek başladı ve “Terör nasıl bir insanlık suçuysa terör yapanların adını koymadan ve ayrıştırmadan bir dinî kitleyi, bir milleti, bir topluluğu topluca terör ithamı altında tutmak da bir insanlık suçudur” dedi. Bu bağlamda, toplantı katılımcılarını İslamofobi ile mücadele etmeleri için uyaran Başbakan, “Müslüman Amerikan vatandaşlarıyla ve Müslüman olmamakla birlikte bu tür ırkçılığa karşı açık tavır sergileyen kardeşlerinizle birlikte bu ortak insanlık değerlerini savununuz” dedi.

“Çözüm konusunda gayret göstermek sizi yüceltir”

1915 Olayları’nın yaklaşan 100’ncü yıldönümüne de değinen Davutoğlu, Amerika’daki Türkleri bir arada yaşadıkları Ermenilerle dostluk ilişkisi kurmaya teşvik ederek “Ermeni meselesinin çözümü konusunda gayret göstermeniz size ve milletimizi yüceltir” dedi. Davutoğlu, bununla birlikte toplantı katılımcılarını haksız itham ve tahriklere karşı uyararak konuşmasını “O zeminde hepinizin görevi omuz omuza verip bu hakarete karşı veya haksız suçlamalara karşı gerekli gayreti göstermenizdir” sözleriyle noktaladı.