DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN İSRAİL’E TEPKİ

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  25.05.2018

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy 25 Mayıs 2018 tarihinde, 1915 Olayları'nın "soykırım" olarak tanınmasını öngören yasa tasarısının İsrail Meclisi gündemine taşınmasına dair açıklamalarda bulunarak İsrail'e tepki gösterdi.


Dışişleri Bakanlığı, İsrail’in 1915 Olayları’nın “soykırım” olarak tanınmasını öngören yasa tasarısını Meclis’e taşımasına tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy 25 Mayıs 2018 tarihinde konunun İsrail Meclisi’ne taşınmasına dair açıklamalarda bulundu.

Sözlerine “İsrail’in 1915 Olaylarını, Holokost ile aynı seciyeye koyması kendilerine zarar veriyor” diyerek başlayan Hami Aksoy, 1915 Olayları’nın siyasi bir konudan ziyade tarihi ve hukuki bir konu olduğunun altını çizdi.

Şubat 2018’de de İsrail Meclisi’nde gündeme gelen yasa tasarısı Meclis’te yapılan oylama sonucunda reddedilmişti. Ancak geçtiğimiz haftalarda Türkiye ile İsrail arasındaki yaşanan diplomatik krizin ardından konu bazı Meclis üyeleri tarafından yeniden gündeme taşınarak, tasarının tarihi ve hukuki tartışmaların dışında siyasi bir hamle olarak tasarlandığı görülmüştü.

Habere ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.