ALMANYA PARLAMENTOSU “SOYKIRIM” DİYOR

Yazı: Sorularla 1915  ///  20.04.2015

reichstag

Alman Parlamentosu’nda Cuma günü 1915 Olayları’nın 100. yılını anma toplantısı yapılacağı öğrenildi. Koalisyonu oluşturan Hristiyan Birlik Partisi (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) grup yöneticileri “Ermenilerin kaderinin tehcir ve soykırım tarihine bir örnek teşkil ettiği” yolunda bir metin üzerinde anlaştı. Koalisyon partileri grubunun ortak açıklamasında şöyle denildi:

“Biz önergede o zamanki Jön Türk rejiminin talimatıyla 24 Nisan 1915’te Osmanlı Konstantinopolü’nde bir milyonu aşkın etnik Ermeni’nin planlı olarak tehcir ve kıyımına başlandığına dikkat çekmek istiyoruz. Onların kaderi XX. yüzyılda korkunç biçimde yaşanan kitlesel kıyım, etnik temizlik, tehcir ve soykırım tarihine bir örnek teşkil ediyor. Aynı zamanda Holocaust’un eşsiz olduğunun ve Almanya’nın bunun suç ve sorumluluğunu taşıdığının bilincindeyiz.”

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert karar metnini hükümet olarak desteklediklerini açıkladı. Bu kararla , yıllarca “soykırım” demeyen Almanya artık 1915 Olayları’nı artık bu adla anacak.

Daha önce, “soykırım” kavramının kullanılmasına itiraz eden ve “katliam” sözcüğünü kullanan Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Alman Süddeutsche Zeitung Gazetesi’ne verdiği demeçte, “İsteyenler o zamanki olayları soykırım kavramı içinde toplayabilir ve ben bunun için getirilen gerekçeleri, en çok da duyguları iyi anlayabilirim” dedi. Ancak Dışişleri Bakanı Steinmeier başta olmak üzere Merkel Hükümeti’nin 1915 Olayları’nın resmen “soykırım” olarak adlandırılması durumunda Türkiye’yle diplomatik bir kriz yaşanacağından endişeli olduğu bildirildi.

Öte yandan, Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck’in ise perşembe akşamı Alman kiliselerinin bu konuda Berlin Katedrali’nde düzenleyeceği bir ayine katılacağı bilgisine ulaşıldı. Cumhurbaşkanı’nın bu ayinde yapacağı konuşmada “soykırım” sözcüğünü kullanması bekleniyor.