ERMENİ BAKAN: TÜRKİYE BAŞKA DİLDEN ANLAMIYOR

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  13.04.2015

Papa Franciscusun Vatikandaki Aziz Petrus Bazilikası’nda yönettiği ayinde sarf ettiği yirminci yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere karşı yapıldığı sözlerine Türkiyeden sert cevap gelmesi Ermenistan hükümetinde yankı buldu. Ayine katılanlardan Ermenistan Dışişleri Bakanı Eduard Nalbandyan, Son günlerde çok sayıda uluslararası kuruluş, soykırımı tanıyan açıklamalar yapıyor, kararlar alıyor ve Türkiyeye de bu yönde adım atması için çağrıda bulunuyor. Papanın açıklamaları, bu bağlamda evrensel değerlere eklendi. Türkiye bunu anlamaya başladığında, uluslararası toplum ve Papa gibi büyük şahsiyetlerin de ne demek istediğini anlayacaktırdiye konuştu. Türkiyenin Papanın tutumunu tutarsız ve tek taraflı bulması konusunda, Türkiyenin, geri kalan uluslararası toplumdan farklı bir dil kullandığını belirten bakan,Türkiye başka bir dil konuşmaktan da anlamıyor gibi görünüyordedi.  

 Nalbandyan, Papanın sözlerinin dünyadaki 1 milyar 200 milyon Katolikin görüşlerini yansıttığını iddia ederek, Vatikan’ın bu yaklaşımın bir barış çağrısı olduğunu savundu. Türkiye ve Ermenistan arasında, soykırım iddialarıyla ilgili ortak tarih komisyonu kurulmasından, kara sınırının açılması ve karşılıklı büyükelçi atanmasına kadar birçok hassas konuyu içeren protokol imzalandığını da hatırlatan Nalbandyan, protokolün hayata geçirilememesinin sorumlusu olarak Türkiyeyi gösterdi 

 Öte yandan Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan, Vatikandaki ayin sonrası yaptığı açıklamada, Eminim Papanın bu sözleri, Türk hükümeti ve Türk liderler tarafından iğneleyici olarak algılanacaktır. Türk hükümetini, Türk halkından ayrı tutuyorum. Eminim Papanın sözleri, birçok Türkün kalbine ve aklına dokunacaktır ve Ermenilere karşı yapılan soykırımı bir kez daha düşünmelerine ve tarihin yükünden kurtulmalarına vesile olacaktırdedi.