ERMENİ MESELESİ HALLOLUNMUŞTUR!

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  06.04.2015

Gerek konuya soykırım nitelemesini yakıştıranlar gerekse bu sorunu daha çok I. Dünya Savaşı şartlarında bir asayiş problemi ve karşılıklı katliamlar silsilesi olarak değerlendirenler açısından konu çevresinde aklı başında bir internet yayıncılığı faaliyeti neredeyse yok.

Taner Akçam, Talat Paşa’nın bir telgrafında geçtiğini söylediği bu ibareyi, dönemin idaresinin Ermeni Politikaları ile ilgili belgeleri yorumladığı kitabına başlık olarak seçmişti; “Ermeni Meselesi Hallolunmuştur” ironik bir başlık. Akçam esasen Ermeni meselesinin soykırım yapmak yoluyla halledildiğini, Ermenileri yok etme yoluna gidildiğini vurguluyordu çalışmasına bu ismi verirken. Talat Paşa mezkur telgrafın devamında mealen, tehcir sürecinin tamamlandığını, bu meseleyi ve çatışma ortamını daha fazla tırmandırarak milletin ve devletin lekelenmesine mahal verilmemesi gerektiğini, faaliyetler her ne ise sona erdirilmesi gerektiğini söylüyor. Bu arada, konumuz bu değil.

Taner Akçam’ın Talat Paşa’dan ödunç aldığı bu cümleyi ben de müsaadesiyle Akçam’dan alıyorum. Bu kez başka bir gerekçeyle. ermenisorunu.gen.tr alan adıyla yayın yaptığımız bu site konuyu tümüyle ‘hallediyor’. Büyükharf Yayıncılık olarak kurulduğumuz günden bu yana üstlendiğimiz projeleri şöyle bir hatırladığımızda, bir konu üzerine yapılan yayınlar arasında şampiyon olan işlerin altında imzamızın bulunması çok alışkın olmadığımız bir şey değil.

Ermenisorunu.gen.tr ise bizim için birkaç farklı açıdan ilk olma özelliği taşıyor. Zira 1999 senesinden beri bir başka yapımcı firma tarafından başarıyla yayımlanan ermenisorunu.gen.tr zaten alanda en çok izlenen, içeriğiyle ve teknik taraflarıyla en çok öne çıkan birkaç siteden biriydi. İlk defa olmak üzere sahada bilinen bir yayını devralarak kendi anlayışımız ve bakış açımızın bir ürünü olarak yeniden hayata geçiriyoruz. Bu bizim için de çok değişik bir tecrübe oluyor.

Çok şaşırtıcı olan diğer konu ise Ermeni meselesinin elektronik sahada temsilinin son derecede zayıf olduğu gerçeğidir. Gerek konuya soykırım nitelemesini yakıştıranlar gerekse bu sorunu daha çok I. Dünya Savaşı şartlarında bir asayiş problemi ve karşılıklı katliamlar silsilesi olarak değerlendirenler açısından konu çevresinde aklı başında bir internet yayıncılığı faaliyeti neredeyse yok. Yani bir ligde oynamak için geldik ama eğer bizim için çok acayip bir sürpriz hazırlanmıyorsa oynayacağımız, rekabet edebileceğimiz diğer takımlar en az iki küme altta.

Konunun elektronik karakterinin neredeyse oluşmamış şekilde ortada duruyor olmasının bizim için elbette çok konforlu bir tarafı var. Kuralları rahatlıkla belirleyebileceğimiz, sahayı keyfimizce daraltıp genişletebileceğimiz, hatta oyunculara bile karar verebileceğimiz bir kurgu tabii ki yayıncılık açısından inanılması zor bir rahatlık.

Bu durum bizim için aynı zamanda tanımlayamadığımız bir zorluk demek. İstediğiniz her şeyi yapabildiğiniz, yaptığınız hiç bir hatada puan silinmeyen, her hareketinizle sürekli bonus ve puan toplayabildiğiniz bir bilgisayar oyunu düşünün. Evet, böyle bir oyun yok. Çünkü insan oyunda rakipler, hata yaptığında karşılaşacağı terslikler, kurtaracağı iyi insanlar, kısaca ödüller ve cezalarla karşılaşabileceği unsurların olduğu bir zemin istiyor. Ne demek istediğimizi daha iyi anlamak için isterseniz bir ara, arama motorlarından herhangi birisinde 1915 olayları üzerine aklınıza gelen herhangi bir arama kriteriyle, bir kelime veya kelime öbeği girin. Karşınıza çıkan siteleri incelerken bir iki adım attıktan sonra konu üzerine söylemeye çalıştıklarımızı hatırlayacaksınız. Neredeyse kayda değer hiçbir şey yok.

Bu kısa notun sonunda, en başta “Ermeni Meselesi Hallolunmuştur” ibaresini alıntılarken ne kastettiğimizi söyleyelim. Bu konuyla ilgilenen ve ilgilenecek olan herkes için ermenisorunu.gen.tr başıyla sonuyla tüm ihtiyaçları karşılayacak bir platform olma niteliğiyle öne çıkıyor. Gerek konuyla ilgilenen akademisyenler, gerek her daldaki sosyal bilimler meraklıları, gerekse bu meseleye ilgi duyan her seviyeden okur yazar için ihtiyaç hissedecekleri tüm materyal bu adreste, sürekli daha da zenginleşerek ellerinin altında olacak. Konu üzerine bu adresten birisine söz edeceğiniz zaman rahatlıkla siz de Talat Paşa’nın ağzından veya Talat Paşa’dan alıntı yapmak istemiyorsanız Taner Akçam referansıyla, bu kullanışlı cümleyi kullanabilirsiniz; “Ermeni Meselesi Hallolunmuştur!”

İyi Okumalar!

Eren Safi