İSRAİL “1915 OLAYLARI” KARARINI RAFA KALDIRDI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  28.06.2018

Mayıs 2018’de Türkiye ile İsrail arasında doğan diplomatik krizin ardından İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) 1915 Olayları’nı sözde “soykırım” olarak nitelendiren bir yasa tasarısı hazırlanmış ve oylamaya sunulmak üzere bekletilen yasa tasarısı 26 Haziran 2018 tarihinde Meretz Partisi lideri Tamar Zandberg tarafından geri çekildi.


Mayıs 2018’de Türkiye ile İsrail arasında doğan diplomatik krizin ardından İsrail Parlamentosu’nda (Knesset) 1915 Olayları’nı sözde “soykırım” olarak nitelendiren bir yasa tasarısı hazırlanmış ve oylamaya sunulmak üzere bekletilmekteydi. Daha önce haziran ayının başında yapılması beklenen oylama, İsrail’in bu konuda Türkiye’deki seçimlerden önce alacağı herhangi bir kararın seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a avantaj sağlayabileceği gerekçesiyle 24 Haziran sonrasına ertelenmişti.

24 Haziran’ın ardından yasa tasarısını yeniden görüşmek üzere 26 Haziran 2018 tarihinde toplanan İsrail Parlamentosu yasa tasarısının geri çekildiğini duyurdu. İsrail basınında yer alan habere göre hem koalisyon hükumeti hem de Dışişleri Bakanlığı tasarı içerisinde yer alan “soykırım” kelimesi yerine “trajedi” ya da “dehşet” kelimelerinden birisinin kullanılması talebinde bulundular.

1915 Olayları’nın sözde “soykırım” olarak tanınması için yasa tasarısını İsrail Meclisi’ne sunan Meretz Partisi lideri Tamar Zandberg, hükumet ve Dışişleri Bakanlığı’nın talebini kabul etmeyerek yasa tasarısını geri çektiği belirtildi.

Benzer bir yasa tasarısı Şubat 2018’de de İsrail Meclisi’nde gündeme gelmiş ancak o tarihte de kabul edilmeden geri çekilmişti.

Habere ilişkin detaylara buradan ulaşabilirsiniz.