İSRAİL 1915 OLAYLARINA İLİŞKİN GÖRÜŞMEYİ SEÇİM SONRASINA BIRAKTI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  11.06.2018

İsrail Meclisi'nde (Knesset) geçtiğimiz hafta görüşülmesi beklenen ve 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak nitelendiren yasa tasarasını 24 Haziran 2018'de Türkiye'de yapılacak seçimlerin sonrasına bıraktı. 


İsrail Meclisi’nde (Knesset) geçtiğimiz hafta görüşülmesi beklenen ve 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak nitelendiren yasa tasarasını 24 Haziran 2018’de Türkiye’de yapılacak seçimlerin sonrasına bıraktı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 1915 Olayları ile ilgili verilebilecek bir kararın Türkiye’de seçim sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarayabileceği gerekçesiyle seçimlerden sonra görüşülmesine karar verildiği belirtildi.

Şubat 2018’de de İsrail Meclisi’nde gündeme gelen konuyla ilgili yapılan görüşmeler sonucunda 1915 Olayları’nın “soykırım” olarak tanınmasına dair tasarı reddedilmişti. Geçtiğimiz ay içerisinde Türkiye ile İsrail arasındaki diplomatik krizin hemen ardından yeniden gündeme taşınmıştı. Konunun Türkiye’deki seçimler neden gösterilerek ertelenmesi ise tartışmaların hukuki ve tarihi zeminlerden ne kadar uzak ve ne derece siyasi motivasyonlarla yapıldığını bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Habere ait detaylara buradan ulaşabilirsiniz.