İSRAİL 1915 OLAYLARINI MECLİSE TAŞIYOR

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  25.05.2018

İsrail Meclisi'nin (Knesset) 1915 Olayları'nı konuşmak üzere genel kurulun toplanması talebini kabul etmesinin ardından önümüzdeki günlerde yeniden toplanacak.

Geçtiğimiz haftalarda İsrail’in Gazze’ye saldırılarının ardından yaşanan diplomatik kriz, İsrail Meclis üyeleri Siyonist Birlik Partisi’nden Itzik Shmuly ve Likud Partisi’nden Amir Ohana’nın 1915 Olayları’na dair açıklamalarından sonra bir kat daha artmıştı. Meclis üyeleri, İsrail’in 1915 Olayları’nı soykırım olarak tanıması gerektiğini ve bu nedenle bir yasa tasarısı vereceklerini bildirmişlerdi.

İsrail Meclisi (Knesset), bu sefer 1915 Olayları’nı konuşmak üzere genel kurulun toplanması talebini kabul etti. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Merets Partisi lideri Tamar Zandberg konunun meclis gündemine taşınmasının geçtiğimiz haftalarda yaşanan diplomatik krizle bir ilgisi olmadığını ifade etti.

Ermeni Sorunu 2018 yılının Şubat ayında Knesset’te gündeme gelmesine rağmen, İsrail Meclisi 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak kabul etmeyi reddetmişti. Yaşanan diplomatik krizlerin üzerine yeniden gündeme gelen ve önümüzdeki günlerde Knesset’te tartışılacak konuyla ilgili İsrail’in vereceği karar ise merak konusu.

Habere dair detaylara buradan ulaşabilirsiniz.