İSRAİL’DE GÜNDEM YENİDEN 1915 OLAYLARI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  16.05.2018

İsrail Meclisi (Knesset) üyeleri, Siyonist Birlik Partisi'nden Itzik Shmuly ve Likud Partisi'nden Amir Ohana İsrail'in sözde "Ermeni Soykırımı"nı tanıyan 30. ülke olması için harekete geçti.

İsrail Meclisi (Knesset) üyeleri, Siyonist Birlik Partisi’nden Itzik Shmuly ve Likud Partisi’nden Amir Ohana İsrail’in sözde “Ermeni Soykırımı”nı tanıyan 30. ülke olması için harekete geçti.

2018 yılının Şubat ayında benzer bir tasarıyı reddeden İsrail Meclisi’nde 1915 Olayları yeniden gündeme geliyor. Önceki gün Türkiye ile İsrail’in karşılıklı olarak büyükelçilerini çekmelerinin ardından Knesset üyeleri Shmuly ve Ohana, İsrail’in sözde “Ermeni Soykırımı”nı tanıması gerektiğini söyleyerek bunun için bir kanun teklifi vereceklerini bildirdiler.

Siyonist Birlik Partisi üyesi Shmuly sözde “Ermeni Soykırımı” hakkındaki kararın çok önce alınması gerektiğini belirtirken, Likud Partisi üyesi Ohana ise “Daha önce teklifin reddedilmesine neden olan diplomatik gerekçeler artık geçerli değil” dedi.

Konu hakkında açıklama yapan ve haberde ismi belirtilmeyen bir diplomatik kaynak ise şu anki diplomatik ilişkilerin hayli hassas ve stratejik olduğunu belirterek, konu ile ilgili nihai kararın İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu tarafından verileceğini söyledi.

Diğer yandan İsrail Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Habere ait detaylara buradan ulaşabilirsiniz.