“JEST” ADI ALTINDA VERİLEN SİPARİŞ

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  14.02.2015

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Fransa Ermeni Kuruluşları Koordinasyon Kurulu’nun (CCAF) yıllık yemeğine katıldı. Kurul bünyesinde faaliyet gösteren kuruluşların 1915 Olayları’nın yıldönümü sebebiyle hazırladığı programın açıklandığı etkinlikte bir konuşma yapan Hollande, “gerçeği bulma çabası”nın devam etmesi gerektiğini dile getirirken “Yüzüncü yıldönümün soykırımın tanınması noktasında yeni bir jest, yeni bir etap olacağına inanıyorum” dedi.

1915’te yaşananların Türkiye ile Ermenistan arasında bir tabu olduğunu ifade eden Fransa Cumhurbaşkanı, Fransız Parlamentosu’nun 2006 yılında kabul edip 2012 yılında “ifade özgürlüğüne aykırı olduğu” gerekçesiyle iptal ettiği “Soykırım’ı İnkar Yasası”na atıfta bulunarak yasanın “hayatını kaybedenler anısına bir sorumluluk” olduğunu öne sürdü.


Hollande kendisinden bekleneni yaptı
Yemekten bir hafta önce basın açıklaması yapan CCAF Yönetim Kurulu Başkanı ve Taşnak Partisi üyesi Murat Papazyan’ın Hollande’ın yemeğe katılmasına ilişkin olarak dile getirdiği “Bu ciddi bir destek göstergesidir, Fransa’nın Ermeni halkının, Ermeni ülküsünün yanında olduğunun kanıtıdır” sözlerini boşa çıkarmayan Hollande, 24 Nisan’da Erivan’da gerçekleştirilecek olan “Ermeni Soykırımı”nın 100’üncü yıldönümü etkinliklerine katılacağını da sözlerine ekledi.

“Siparişle soykırım kabul etmek zorunda değiliz”
Öte yandan geçtiğimiz akşam TRT’nin özel yayınına katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1915 Olayları ile ilgili olarak geçtiğimiz sene yayımlanan taziye mesajına Ermenistan hükümetinden olumlu bir karşılık alamadıklarını hatırlatarak arşivlerin açıldığını, tarihçilerin çalışmalarının teşvik edildiğini dile getirdi. Türkiye’nin bir milyonun üzerinde arşiv belgesi ortaya çıkardığını belirten Erdoğan, Ermeni tarafında aynı girişimin olmadığını söyleyerek “Sadece yaptıkları iş şu: ‘Türkiye suçlu’. Böyle demekle Türkiye suçlu olmaz” ifadelerini kullanarak arşivlerin açılması çağrısını yineledi.

Türkiye’nin samimiyetinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birilerinin siparişi üzerine biz bir sözde Ermeni soykırımını kabul etmek zorunda değiliz” diye konuştu. Öte yandan, Türkiye’nin Ermeni diasporası faaliyetleri karşısında zayıf kaldığını dile getiren Erdoğan, diasporanın büyük bir bütçesi ve geniş bir faaliyet alanı olduğunu sözlerine ekledi.