Nebraska Üniversitesi’nde 1915 Olayları konferansı

Yazı: ismail demir  ///  18.03.2015

Amerika’daki Nebraska-Lincoln Üniversitesi’nde 9-10 Mart günlerinde “Crossing the Centennial: The Historiography of the Armenian Genocide Re-evaluated” başlıklı bir konferans düzenlenecek.

Açılışını Bedross Der Matossian’ın yapacağı konferansın birinci gününde ele alınacak ilk konu başlığı “Yardımseverlik ve İnsani Yardım “olacak. Bu panelin konuşmacıları arasında Hilmar Kaiser ve Mark Toufayan yer alıyor. Richard G. Hovannisian, Keith Watenpaugh gibi isimlerin sunumlarını yapacakları ikinci panelde ele alınacak konu başlıklarından bazıları ise “İngiltere’nin ‘Ermeni soykırımı’na gösterdiği reaksiyon” ve “100. yılında ‘Ermeni soykırımı’ndan öğrenilenler”.

Konferansın ikinci günü, özellikle kadın ve çocuklar üzerinde duran bir panelle açılacak. Bu panelin konuşmacıları arasında Anna Aleksanyan, Tuğçe Kayaal gibi isimler bulunuyor. Bunu “Ermeni Soykırımı ve Holokost” başlıklı bir panel izleyecek. İki olayın kıyaslamalı bir tarihçesinin sunulacağı panelde Ümit Kurt, Stefan Ihrig ve Harutyun Marutyan yer alacak. Konferansın son panelinde ise “soykırım”ın siyasi, kültürel ve toplumsal etkileri irdelenecek.