PAPA’DAN ÖZÜR BEKLİYORUM

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  14.04.2015

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Ahmet Berat Çonkar, Papa Françesko’nun pazar ayininde 1915 olayları ile ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

Çonkar, yaptığı yazılı açıklamada “Papalık makamına geldiği günden bu yana, dünyada farklı gruplar arasında barış ve dostluğun tesis edilmesini savunduğunu belirten Papa Françesko, çekilen acılar arasında ayrımcılık yapmış, seçici bir bakış açısıyla, 1. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Türk ve Müslüman halkların uğradığı mezalimi görmezden gelerek acılar arasında bir hiyerarşi kurmuş ve Hıristiyan Ermenilerin acılarını öne çıkarmıştır.” ifadelerine yer verdi. Papalık makamından beklenenin, tarihten husumet çıkarmak yerine özellikle içinde bulunduğumuz hoşgörüsüzlük ortamında barışa hizmet etmesi olduğunun altını çizen Çonkar, Papa’nın bu sözleriyle, Kasım 2014’te gerçekleştirdiği Türkiye ziyaretinde söylediklerinin çeliştiğini belirtti. 

Komisyon Başkanı, Papa Françesko’nun tarihi, hukuki ve bilimsel gerçeklerden çok uzak ifadeleri karşısında büyük hayal kırıklığına uğradını söylediği açıklamasına şöyle devam etti:

“1915 olayları ile ilgili Türkiye’nin tutumu çok nettir. Bütün muhataplarımız bilir ki, Türkiye Cumhuriyeti bu hususla ilgili arşivlerini açmaya hazırdır. Tarihçilerden oluşturulacak ortak bir komisyon meseleleri bilimsel çerçevede incelemeli ve sunuca gitmelidir. Parlamentoların, devlet başkanlarının ve yürütme erklerinin bu konularda hüküm vermesi doğru değildir. Papa tarafından, Uluslararası Mahkemelerce soykırım olarak kabul edilen Ruanda ve Bosna’daki insan kayıpları kitle ölümleri olarak zikredilirken, hiçbir uluslarası mahkeme tarafından soykırım olarak tanımlanmamış 1915 olaylarının soykırım olarak nitelenmesini anlamak da mümkün değildir. İnsanlığın en büyük ayıbı olan Holokost’a dahi açıkça atıf yapmazken, Papa Françesko’nun sadece Ermeni iddialarını bu şekilde dillendirmesini ve aynı dönemde Anadolu’da hayatını kaybedenlere hiçbir atıf yapmamasını bir din adamına yakıştıramadığımı belirtmek isterim. Dini makamlar  mesnetsiz ithamlarla kin ve nefreti körükleme yeri değildir. Bu tutumun arkasındaki mantığın Hristiyan dayanışması olmadığını, ayrıca Türkiye’ye karşı yürütülen entegre bir kuşatma operasyonunun parçası olmadığımı ümit ediyoruz. Ayrıca, söz konusu ayinde söz alan Tüm Ermeniler Katolikosu Karekin II’nin, konuşma metninde Dağlık Karabağ ve Azerbaycan ile ilişkilere kadar uzanan bir yelpazede tek taraflı siyasi iddialarını dile getirmek için ayini suistimal etmesine Papalık makamı tarafından izin verilmiş olması kabul edilemez bir durumdur. Papa Françesko’nın önyargılara dayalı, tarihi tahrif eden ve Birinci Dünya savaşı koşullarında 1915 yılında Anadolu’da yaşanan acıları tek bir millete indirgeyerek takdim eden ifadelerinin hatalı olduğunu, Türkiye ve Türk milleti için yok hükmünde olduğunu çok net bir şekilde ifade ediyoruz. Vatikan’ın bu tutumunu gözden geçirip, hatalarından dolayı Türkiye’den özür dilemelerini de şahsen beklediğimi ifade ediyorum.”