RUM MECLİS BAŞKANI’NDAN SÖZDE “ERMENİ SOYKIRIMI” ÇIKIŞI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  24.05.2018

Geçtiğimiz günlerde diplomatik temaslarda bulunmak üzere Ermenistan'a giden Güney Kıbrıs Rum Kesimi Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, 22 Mayıs 2018 tarihinde Erivan'da "Soykırım Anıtı"nı ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu. 

Geçtiğimiz günlerde diplomatik temaslarda bulunmak üzere Ermenistan’a giden Güney Kıbrıs Rum Kesimi Temsilciler Meclisi Başkanı Demetris Syllouris, 22 Mayıs 2018 tarihinde Erivan’da “Soykırım Anıtı”nı ziyaret ettikten sonra açıklamalarda bulundu.

Syllouris, sözde “Ermeni soykırımı”nın bütün dünya, ama özellikle de Türkiye tarafından tanınmasının oldukça önemli olduğunu vurgularken, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye sözde soykırımı tanıyana kadar çalışmalarına devam edecektir dedi. Konuşmasının devamında bu “mücadelenin” ancak Türkiye asılsız soykırım iddialarını tanıdığı zaman biteceğini vurguladı.

Bir yandan İsrail’le yaşanan diplomatik kriz sonrası benzer açıklamaların yapılması, diğer yandan da Syllouris’in 1915 Olayları’nı bir “mücadele” tabanına çekmesi günümüzdeki Ermeni sorununun hukuki bir zeminden ziyade siyasi mücadele olarak devam ettiğini kanıtlar nitelikte oldu.

Haber ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.