TBMM SESSİZ KALMADI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  18.04.2015

Avrupa Parlamentosu’nun 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak nitelendiren kararına hükümet ve muhalefetten ortak tepki geldi. TBMM’de grubu bulunan partiler, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in öncülüğünde, AP’nin kararına karşı ortak bildiri yayınladı. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, “Çok boyutlu bir trajediyi ‘soykırım’ kavramına hapsetmek yanlış. Avrupa olayı tek boyutuyla görüyor. Biz yüzleşmekten korkmadık” sözleriyle; MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de “Karar tarihi gerçeklere, uluslararası hukuka aykırı, paçavradan farksız. AP soykırımcı arıyorsa geçmişine baksın, emelleriyle yüzleşsin” ifadeleriyle desteklediği bildiride şöyle denildi:

“TBMM olarak Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nun 1915 olayları konusunda 15 Nisan 2015 tarihinde kabul ettiği kararı, her bakımdan fevkalade talihsiz buluyor ve esefle karşılıyoruz. AP’nin Osmanlı İmparatorluğu’nun tüm imparatorluk halkı için trajik olan bir dönemine yönelik seçici ve tek taraflı yaklaşımını bir kez daha ortaya koyduğu, I. Dünya Savaşı koşullarında Anadolu’daki tüm halkların çektiği acıya duyarsız kalarak sadece Ermenilerin acılarını yücelttiği bu yakışıksız karar, kabulü mümkün olmayan, yok hükmünde bir karardır. Bu kararıyla AP, hukuka aykırı şekilde yargılama yetkisini eline alarak, ülkemize ilişkin tarihsel gerçekle bağdaşmayan haksız suçlamalarda bulunmakta ve insafsızca hüküm vermektedir. Parlamentonun, kendini tarihçilerin ve uluslararası mahkemelerin yerine koyarak tarih yazması ve soykırım gibi çok ciddi bir suç hakkında hüküm vermesi, insan haklarını, adaleti, tarih ve hukuku hiçe sayması anlamına gelmektedir.

Ermenilerin I. Dünya Savaşı sırasında, diğer Osmanlı imparatorluğu vatandaşı herkes gibi yaşadıkları acılan paylaşmak tabiatıyla bir insanlık vazifesidir. Ancak bu acılan, evrensel değerleri göz ardı ederek ve uluslararası hukuku çarpıtarak, siyasi amaçlarla ve Türkiye karşıtlığı için istismar etmek kesinlikle kabul edilemez. AP, çağrılanınıza rağmen, sorunu derinleştirmeyi tercih etmekte, konunun tarafsız ve bilimsel şekilde araştırmasından kaçınan Ermeni tarafını bu yönde diyaloga teşvik etmek yerine iki toplum arasındaki uçurumu daha da derinleştirmektedir. Bu tarafgir yaklaşımı şiddetle kınıyoruz.”