VALİ PAPA İÇİN DUA ETTİ: RABBİM HİDAYET VERSİN

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  14.04.2015

Papa Francesco’nun Vatikan’da yönettiği ayin sırasında, 1915 olaylarını soykırım olarak anması Kars’ta da tepki gördü. 93 Harbi olarak bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus savaşından sonra Kars’ın Rus işgalinde kaldığı dönemde Ermenilerin, kentte 280 kişiyi toplayarak yaktığı Ulu Cami’de açıklama yapan Kars Valisi Günay Özdemir, “Rabbim, Papa’ya hidayet nasip etsin” dedi.

Müftü Mehmet Genç ve Ulu Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım ile birlikte Ulu Cami’ye giderek katliamın izlerinin yer aldığı camide incelemelerde bulunan Vali Günay Özdemir, 25 Nisan günü Ulu Cami’de mevlidi şerif okunacağını belirtti. Ulu Cami’de Kars’ın ileri gelenlerinin Ermenilerce yakılarak şehit edildiğini anımsatan Vali, bu katliamının 100’üncü yılı nedeniyle Kars’taki sivil toplum örgütlerinin bir mevlit programı düzenlediklerini vurguladı. Vali Özdemir, şunları söyledi:

“Kars’taki bütün sivil toplum örgütleri, Kars halkı ile beraber şehitlerine mevlit okutuyorlar ve biz de valilik olarak bu tür halkımız ve sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerini destekliyoruz. Kutsal mekanların yakılmasının hiçbir dinde yeri yoktur ve hiçbir dinde suçsuz insanların öldürülmesi yoktur. Onun için halkımızın ve sivil toplum örgütlerinin bu davetini biz de aynı şekilde destekliyoruz. Gelsinler, görsünler ve bizim buradaki mevlidlerimize, dini törenlerimize katılsınlar. Biz hiç kimsenin kötülüğünü istemiyoruz. Bizim amacımız bütün insanlığın barış ve huzur içerisinde olmasıdır. Rabbim herkese ve bu konuda özellikle de Papa’ya hidayet nasip etsin.”