VATİKAN: “PARDON, ALINTI OLMUŞ”

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  16.04.2015

12 Nisan günü Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’nda yönettiği ayinde 20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını iddia eden ve Türkiye’den sert tepkiler gören Papa Franciscus’un sözlerine Vatikan Basın Sözcüsü Peder Federico Lombardi’den açıklama geldi.

Lombardi, Papa’nın doğrudan doğruya soykırımdan söz etmediğini şu sözlerle dile getirdi: ”Papa her zaman açık konuşuyor. Papa Franciscus ayin sırasında sadece, Papa 2. Jean Paul ve 2. Karekin’in 2001’de imzaladığı ortak bildiriye atıfta bulundu. Yani ‘soykırım’ kelimesini atıfta bulunurken kullandı. Papa, tarihsel kavramlandırma konusunda dahiyane davrandı, böylece ‘Ermeni soykırımını tartışmaya devam edelim’ dedi ve geçen asırda birçok başka şey de olduğuna işaret etti. Ayinin sonunda Türk ve Ermeni halkları arasında uzlaşma ve diyalog olmasını da diledi.”

Türk tarafından tepkiler olursa Vatikan’ın bunu dikkate alacağını, ancak bunu bir polemik konusu haline getirmek istemediklerini belirten Peder Lombardi, “Erdoğan’ın önceki gün söylediği, tarihçilerden oluşan karışık bir komisyon kurulması teklifi ilginçti. Pazar günkü ayin güçlü bir şekilde bunu düşünmeye itmiştir. Papa, tarihi ve günümüzün tartışmalarını deşmek niyetindeydi. Ayrıca diyalogun daha fazla düşünülmesini de istiyor” iddiasında bulundu. Türkiye Ermenistan’a ortak tarih komisyonu teklifini 2005 yılında sunmuştu.