VENEDİK BİENALİ’NDE TÜRKİYE’Yİ SARKİS ZABUNYAN TEMSİL EDECEK

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  17.02.2015

1938 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen ve 1964 senesinde hâlâ ikamet ettiği Paris’e taşınan Sarkis Zabunyan, veya yalnızca Sarkis, kavramsal sanat akımının en önemli temsilcileri arasında kabul ediliyor.

1938 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen ve 1964 senesinde hâlâ ikamet ettiği Paris’e taşınan Sarkis Zabunyan, veya yalnızca Sarkis, kavramsal sanat akımının en önemli temsilcileri arasında kabul ediliyor. Sanatçının “Respiro” başlıklı çalışmaları 9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında Venedik Bienali’nde sergilenecek. Türkiye pavyonunun Bienal’deki açılışı da bu sergiyle yapılacak. Sergiyle ilgili basın toplantısında bir açıklama yapan Sarkis, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonu ve Dışişleri ile Kültür ve Turizm Bakanlıkları himayesinde açılacak Türk pavyonundaki sergisine ilişkin “Tarih içindeki belirli anlara sabitlenmek yerine bugünün ve uzak geçmişin güncelliğine aynı anda sahip çıkacağız” dedi.

Radikal gazetesinden Cem Erciyes’e bir röportaj veren Sarkis, Bienal’e Türkiye’yi temsilen katılma teklifi karşısında şaşırdığını gizlemeyerek bunun “tarihî bir durum” olduğunu söyledi. Sarkis, sözlerine “Bunu yeşertmemiz gerektiğini hissettim” diye devam etti. Röportajda “Annem de babam da 1915’i, sürgünü yaşadılar” ifadelerine yer veren ve kendisini Ermeni diasporasına ait görmediğini de sözlerine ekleyen Sarkis, bununla birlikte “saldırılara hazır olunması gerektiğini” söyleyerek “Birtakım fanatiklerin çıkabileceğini düşünüyorum” dedi.

Sarkis 2