WASHINGTON’DA ŞEHİT DİPLOMATLAR PANELİ

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  05.02.2018

Washington D.C'de, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi tarafından gerçekleştirilen "Elçilik Dersleri" başlıklı panel kapsamında 1973 yılında Türkiye Başkonsolosu Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir'in Ermeni terör örgütleri tarafından şehit edilmeleri konusu da ele alındı.

Victims-of-Armenian-Terrorism
Washington D.C’de, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi tarafından gerçekleştirilen “Elçilik Dersleri” başlıklı panel kapsamında 1973 yılında Türkiye Başkonsolosu Mehmet Baydar ve yardımcısı Bahadır Demir’in Ermeni terör örgütleri tarafından şehit edilmeleri konusu da ele alındı.

Toplantıda ilk sözü alan Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, “Ermeni terörü, yanlış ve çarpıtılmış bir tarih üzerinden Türk hükumetlerini ve diplomatlarını hedef aldı” derken Ermeni terörünün bittiğini, ancak ASALA gibi terör örgütlerinin yeniden canlanma ihtimalinin de bulunduğunun altını çizdi.

Büyükelçi Kılıç’tan sonra konuşmasını yapan Coastal California Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinden Christopher Gunn ise Ermeni terör örgütlerinin 1973 yılında Mehmet Baydar ile Bahadır Demir’i şehit etmelerinin bir başlangıç teşkil ettiğini ifade etti. Bu tarihten itibaren 1988’e kadar toplam 31 diplomat ile diplomatların 14 aile bireyinin Ermeni terör örgütleri tarafından şehit edildiğini aktaran Gunn, Ermeni sorunu hakkındaki görüşlerini de paylaştı. Ermeni sorununun uzun yıllar politik söylemde yer almadığını ancak 1940’ların son yıllarından itibaren özellikle Sovyetler Birliği tarafından uluslararası boyutta dile getirilmeye başlandığını söyleyen Gunn, “Ermeni Sorunu” ifadesinin 1965’ten bu yana “Ermeni Soykırımı” olarak anılmaya başladığını anlattı.

Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.