YENİ ZELANDA’DAN “1915” ÇIKIŞI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  08.08.2018

Yeni Zelanda'da yayın yapan "NewsHub" adlı internet sitesinin geçtiğimiz günlerde yaptığı habere göre, Yeşiller Partisi üyelerinin girişimiyle önümüzdeki günlerde 1915 Olayları'nı "soykırım" olarak tanıyacak bir tasarı önümüzdeki günlerde Yeni Zelanda Parlamentosu'na getirilecek. 

Yeni Zelanda’da yayın yapan “NewsHub” adlı internet sitesinin geçtiğimiz günlerde yaptığı habere göre, Yeşiller Partisi üyelerinin girişimiyle önümüzdeki günlerde 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak tanıyacak bir tasarı önümüzdeki günlerde Yeni Zelanda Parlamentosu’na getirilecek.

Yeşiller Partisi’nin meclis üyelerinden Gareth Hughes, NewsHub’a verdiği kısa röportajda “Türk hükumeti yıllardır bu konuyu önemsizmiş gibi lanse ediyor, ancak geçmişte yaşanan trajedileri unutamayız” derken, böyle bir tasarının parlamentodan geçmesi halinde Türkiye’nin birtakım yaptırımlarda bulunacağının da farkında olduklarının altını çizdi.

Haberde 2016 yılında Almanya’da yaşanan benzer tartışmaların sonrasında gerçekleşen diplomatik krizden de bahsedilirken, henüz İngiltere ve Amerika’nın 1915 Olayları hakkında resmi bir kararı bulunmadığına da değiniliyor.

NewsHub tarafından yapılan haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.