Soykırım kurbanı 50 bin Azeri anıldı

Yazı: ismail demir  ///  07.04.2015

1918 yılında Ermenilerin katlettiği yaklaşık 50 bin Azeri,  “31 Mart Azerbaycanlılar Soykırım Günü”nde  başkent Bakü ve diğer illerde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Üç büyük dinin cemaat temsilcileri, katliamı kınayan ortak bir bildiri yayınlarken Dünya Azerbaycanlıları Kongresi (DAK), Uluslararası Diaspora Merkezi (UDM) ve Ulusal Sivil Toplum Forumu programı kapsamında ‘Sözde Ermeni İddiaları ve Asıl Hakikatler’ isimli bir konferans düzenledi.

Azerbaycan Kafkas Müslümanları İdaresi Başkanı Allahşükür Paşazade, Azerbaycan Rus Ortodokslarının dini lideri Aleksandr, Dağ Yahudilerinin dinî lideri Melih Yevdayev ve Azerbaycan Avrupa Yahudi Toplumu Başkanı Gennadi Zelmanoviç tarafından imzalanan bildiride, 200 yıldır Ermeniler tarafından Azerilere karşı yapılan katliamların hukuki ve siyasal zeminde değerlendirilmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

DAK Eş Başkanı Milletvekili Sabir Rüstemhanlı ise Rusların bölgeyi işgalinden sonra Ermenilerin silahlandırıldığının altını çizerken Azerbaycan tarihinin en ağır katliamlarının gelecek nesiller tarafından unutulmamasının ve bu konudaki bilincin arttırılmasının önemine dikkat çekti.

Merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in 1998 yılında imzaladığı kararname ile 31 Mart’ın ‘Azerbaycanlılar Soykırım Günü’ olarak anılmasına karar verilmişti.