19. YÜZYIL İNGİLTERE DIŞ POLİTİKASI ERMENİ SORUNU’NU NASIL ETKİLEDİ?

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  01.12.2019

19. YÜZYIL İNGİLTERE DIŞ POLİTİKASI ERMENİ SORUNU’NU NASIL ETKİLEDİ?

İngiltere’nin önde gelen siyasetçilerinin 19. yüzyılda izlediği politikalar Ermeni sorununun uluslararası düzeye taşınmasını sağlamıştır. Ancak, Türk düşmanlığı doğrultusunda şekillenen bu politikalar, meseleyi iki millet arasındaki anlaşmazlıktan uzaklaştırarak  belirli aktörler tarafından yönlendirilen bir süreç konumuna getirmiştir. Bu aktörlerden biri olan Liberal Parti Başkanı William Ewart Gladstone, Türk düşmanlığı doğrultusunda oluşturduğu dış politikasını iktidarı elde etmek adına propogandaya dönüştürmüştür. Bu propoganda kapsamında Muhafazakar Parti hükümetine yapılan baskılar sonucu Osmanlı topraklarında yaşayan Hristiyan Ermenilerin despot yönetimden kurtarılması gerektiği görüşü yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bu doğrultuda, Osmanlı’dan bağımsızlık elde etmek amacıyla Anadolu topraklarında çıkan Ermeni isyanları İngiltere tarafından desteklenmiştir. Konuyla ilgili George Hepworth, 1898 yılında yazdığı kitabında, Ermeni olaylarının İngiliz ve Ruslar tarafından organize edildiğini belirtmiştir.

Ayrıntılı bilgi için: http://dunyasavasi.ttk.gov.tr/tr/turk-ermeni-kulliyati/x-cilt-ermeni-meselesinin-ortaya-cikisi-ve-yabanci-devletler/19-yuzyilda-ingilterenin-ermeni-politikalari-prof-dr-taha-niyazi-karaca-528.html