LOS ANGELES’TA ERMENİ SOYKIRIMI ANITI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  04.12.2019

LOS ANGELES’TA ERMENİ SOYKIRIMI ANITI

Amerika’nın Los Angeles kentindeki ilk “Ermeni “Soykırımı anıtı 17 Eylül’de şehrin merkezinde bulunan Grand Park’ta açıldı. Vahagn Thomasian adlı Ermeni bir sanatçı ve heykeltıraş Ağrı Dağı’ndan yüzyıllar önce çıkan lavların oluşturduğu taşlardan birine şekil vererek anıtın son halini hazırladı. Siyah, volkanik bir taştan imal edilen heykel Grand Park’ta sergilenmeye başladı.

Los Angeles ilçe müfettişlerinden Michael Antonovich 17 Eylül’de yapılan açılış töreninde hazır bulundu. Antonovich, anıtın 1915 Olayları’nda hayatını kaybeden Ermenilere ithaf edildiğini, onları anmak için Grand Park’ın gayet uygun bir yer olduğunu belirtti. Bunun yanı sıra yine açılışta bulunan heykeltıraş Thomasian da iki kısımdan oluşan anıtın pürüzlü kısmının Ermeni halkının çektiği sıkıntıları ve bu sıkıntılarda yaşamlarını yitirenleri temsil ettiğini, diğer düz ve pürüzsüz kısmının ise bu olaylardan kurtulan ve yaşamaya devam edebilenleri simgelediğini söyledi.

Los Angeles, 1915 Olayları bağlamında daha önce Atatürk heykelinin dikilmesini engelleyen Ermeni lobisiyle ilgili olarak gündeme gelmişti. Kentteki Türk topluluğunun anıt yaptırma girişimi, Ermeni diasporasının baskısıyla engellenmişti.