TRUMP’A “SOYKIRIM” BASKISI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  04.12.2019

TRUMP’A “SOYKIRIM” BASKISI

24 Nisan yaklaştıkça Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın üzerindeki baskı artıyor. 25 Ocak 2018 tarihinde Wall Street Journal'da, Robert Morgenthau "Trump Ermeni Soykırımı ile ilgili Gerçekleri Söyleyecek Mi?" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

 

 

25 Ocak 2018 tarihinde Amerika’nın önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’da (WSJ) bir yazı kaleme alan Robert Morgenthau, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın cesaret göstererek, 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak tanıması gerektiğini iddia etti. 1913 ile 1916 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Büyükelçisi Henry Morgenthau’nun torunu olan Robert Morgenthau WSJ’deki yazısında Türkiye’nin gerçeklerle yüzleşmekten vazgeçtiğini ve takip ettiği inkar politikası nedeniyle 1915 Olayları’nın “unutulmuş soykırım” haline geldiğini söyledi.

Türkiye’nin tavrının yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri’nin de konu hakkındaki politikasını eleştirmekten geri durmayan Morgenthau, ABD’yi “Türkiye’nin baskıları nedeniyle, çok net bir gerçeği dile getirmekten çekinmekle” suçladı. Morgenthau yazısına “Trump Ermeni Soykırımı ile ilgili Gerçekleri Söyleyecek Mi?” başlığını atarken, 24 Nisan’ın yaklaşmasıyla Ermeni Diasporası’nın Başkan Donald Trump üzerindeki baskısı artıyor.

Morgenthau’nun ardından 4 Şubat 2018 tarihinde Wall Street Journal’da bu konuda bir yazı daha yayınlandı. Amerika’daki her başkanlık seçiminin Ermeni-Amerikan Cemaati için yeni bir umut olduğunu, ancak bu umutların her seferinde boşa çıktığını belirten yazıda Trump’a “soykırım” söyleminde taraf tutması için baskıda bulunuluyor.

Robert Morgenthau’nun 25 Ocak 2018 tarihli yazısıyla ilgili habere buradan, 4 Şubat 2018’de Morgenthau’nun makalesine yazılan cevabı ise buradan okuyabilirsiniz.