URFA AMELE TABURU’NDAKİ ERMENİLERİN FİRARI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  01.12.2019

URFA AMELE TABURU’NDAKİ ERMENİLERİN FİRARI

 

Osmanlı Ordusu
Başkomutanlığı
Halep’ten Genel Karargâha gelen şifredir.
Numara : 6738
1. Urfa Amele Taburunun bir bölüğündeki Ermeni erlerin kazma ve kürek ile hücum ederek yüzbaşılarını ve bazı Müslüman erleri şehit ederek ve yaralayarak firar ettikleri haber alınmıştır.
2. Menzil nakliye kolları erleriyle, amele taburları, hamal ve inşaat bölüklerinin erlerinin 3000’den fazlası Ermeni’dir. Şimdiye kadar ihanetlerine dair bir şey görülmemiş ise de her ne olursa olsun güvenilir değillerdir. Bunların bu işlerde kullanılmaları gerekli ise de menzil kurumlarının korumasındaki amele taburlarında ortaya çıkması, öngörülen her türlü durumlara karşı 10 Ağustos 1915 tarihli şifre ile istenen fişekle beraber 800 silâhtan 200’ü gelmiş ise de bununla yetinilmesi mümkün olamayacağından henüz gönderilmeyen geri kalan 600 tüfeğin acilen gönderilmesi gereklidir.
3. İntelli ve Ayran tünellerinde, şirket işlerinde, odun kesiminde, menzil hattı üzerinde çalışan çok sayıdaki Ermeni erlerinin büyük bir kısmı, komiteci ve güçlü kuvvetli erkeklerden olduklarından dolayı, yukarıdaki açıklamalara göre çeşitli yerlerden gelmesi düşünülen Ermeni çetelerinin hareketlerine karşı İslahiye’ye 40 kadar düzenli kuvvetin verilmesi arz olunur.
28 Ağustos 1915
Menzil Müfettişi
Tümgeneral
Veli
6 ncı Şubeye :
Bu telgrafın aslı 6 ncı Şubeye verilmiş. Yapılan işlemlerden Harekât
Şubesine bilgi verilmesi rica olunur.
Müdür adına