ALMANYA “SOYKIRIM” DEDİ, TÜRKİYE BERLİN BÜYÜKELÇİSİNİ ÇAĞIRDI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  08.12.2019

ALMANYA “SOYKIRIM” DEDİ, TÜRKİYE BERLİN BÜYÜKELÇİSİNİ ÇAĞIRDI

Almanya Federal Meclisi’nin (Bundestag) 2 Haziran 2016 tarihli oturumunda 1915 Olayları’nı “Ermeni soykırımı” olarak anan yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi. Koalisyon ortakları Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU), Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile muhalefetteki Yeşiller Partisi tarafından hazırlanan karar tasarısına Sol Parti de “evet” oyu kullanı. CDU milletvekillerinin büyük çoğunluğu ile Başbakan Angela Merkel’in katılmadığı oylama öncesinde konuşan Meclis Başkanı Norbert Lammert, meclisin mahkeme olmadığını ancak böylesi bir tarihî sorumluklarından kaçınamayacağını belirterek “Türk hükümeti 100 yıl önce yaşanan olaylardan sorumlu değil ancak gelecekte ne olacağından sorumlu” dedi. Oturumda söz alan milletvekilleri ise amaçlarının Türkiye’yi suçlamak değil, kurbanları anarak Türkiye ile Ermenistan arasındaki “barışma süreci”ni teşvik etmek olduğunu vurguladı.

Erdoğan ve Yıldırım’dan ilk açıklamalar

Çeşitli temaslar gerçekleştirmek üzere Kenya’nın başkenti Nairobi’de bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kararın çıkmasının ardından yaptığı açıklamada Türkiye-Almanya ilişkilerinin bu olaydan dolayı ciddi zarar göreceğini kaydetti. Erdoğan, “Alman Parlamentosunun almış olduğu bu karar aslında Almanya-Türkiye ilişkilerini ciddi manada etkileyecek olan bir karardır. Döndükten sonra bunların değerlendirmesini yapacağız ve nasıl bir adım atarız bunları konuşacağız ve ondan sonra da bizim asıl atmamız gereken adımları atacağız” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım ise Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun istişarelerde bulunmak üzere Ankara’ya çağırıldığını açıkladı.