CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN
“24 NİSAN” MESAJI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  26.04.2022

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN <br />“24 NİSAN” MESAJI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Nisan 2022 tarihinde Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a bir mesaj gönderdi. Mesajına “Birinci Dünya Savaşı’nın dayattığı zorlu koşullarda hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini anmak üzere bugün İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nin çatısı altında toplanmış bulunuyorsunuz. Vefat eden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla yâd ediyor, hayatta olan yakınlarına samimi taziyelerimi iletiyorum. Birinci Dünya Savaşı’nın zorlu şartlarında ebediyete irtihal eden tüm Osmanlı vatandaşlarına Cenâb-ı Hak’tan rahmet diliyorum” diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu değerlendirmelerde bulundu:

“Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’na tekabül eden son yılları milyonlarca Osmanlı evladı için çok acılı bir dönem olmuştur. Bu ortak acıları, dinî, etnik, kültürel hiçbir ayrım gözetmeden anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir. Yüzyıllarca sevinç ve tasada ortak olan bizlerin geçmişin yaralarını birlikte sarması ve insani bağlarını daha da kuvvetlendirmesi önemlidir. Bu anlayışla acıları büyütmek yerine bin yıla varan köklü birlikteliğimizden ilham alarak geleceği beraber inşa etmemiz gerektiğine inanıyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu amaçla Ermenistan’la olumlu bir süreci başlattıklarını kaydederek, “Normalleşme sürecinin, iki komşu ülke arasında yakın işbirliğinden yana olan Ermeni kökenli vatandaşlarımızca da samimiyetle desteklendiğini biliyor ve bunu çok önemsiyorum. Çok uzun yıllar sonra bölgemizde kalıcı barış ve istikrar adına ortaya çıkan bu tarihî fırsatın değerlendirilmesine sizlerin de güçlü katkı vermesini bekliyorum. Bu topraklardaki asırlara sâri birlikteliğimiz boyunca kültürel ve beşeri hayatımızda silinmez izler bırakan Ermeni vatandaşlarımızın huzur, güven ve emniyet içinde hayatlarını idame ettirmeleri için her türlü gayreti göstereceğimizden emin olmanızı istiyorum” dedi.