CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BIDEN MESNETSİZ, HAKSIZ VE HAKİKATLERE AYKIRI İFADELER KULLANMIŞTIR

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  27.04.2021

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: BIDEN MESNETSİZ, HAKSIZ VE HAKİKATLERE AYKIRI İFADELER KULLANMIŞTIR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Nisan 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak nitelendirmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Biden’ın bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız ve hakikatlere aykırı ifadeler kullandığını belirten Erdoğan, “Hiçbir tarihî ve hukuki temeli olmayan bu ifadeler milletimizin her ferdi gibi bizi de ziyadesiyle üzmüştür” dedi. Açıklamadaki ifadelere radikal Ermeni çevrelerin ve Türkiye karşıtı grupların baskısıyla yer verildiğini düşündüklerini kaydeden Erdoğan, “Türkiye olarak tarihte yaşanan acıların yarıştırılması gibi bir anlayışı kesinlikle insani bulmuyoruz. Ama şayet böyle bir yola girilecekse bu yarıştan alnı ak, vicdanı müsterih, kalbi mutmain çıkacak tek millet ve devletin biz olduğunu da hatırlatmak isteriz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihteki olayların araştırılması ve hakikatlerin ortaya çıkarılmasının tarihçilere bırakılması gerektiğini vurgulayarak, “Yıllardır dile getirilen Ermeni iddiaları konusunda ortak bir tarih komisyonu kurulması teklifimize hâlâ bir cevap alamadık. Kendi arşivlerimizi tamamen bu komisyonun araştırmalarına açma taahhüdünde bulunduk ama muhataplarımızdan yine ses çıkmadı. Biz kendimize bu kadar güvenirken karşı tarafın iddia sahibi olarak gerçeklerin peşinde koşmak yerine meseleyi ısrarla siyasi zemine taşıması, işin aslını göstermeye zaten tek başına yeterlidir” ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasında “Ülkemizde ve dünyada bu konuda hâlâ kafası karışık olanlar için meseleyi özetle anlatmak istiyorum” diyerek 1915 Olayları ile ilgili detaylı bilgi verdi. Söz konusu dönemde Ermeni çeteler tarafından gerçekleştirilen katliamlara değinen Erdoğan, 24 Nisan 1915’te insani trajedi anlamında hiçbir şey yaşanmadığını, bu tarihte sadece Osmanlı Devleti’nin savaş halinde bulunduğu ülkelerle bir olup aleyhte faaliyet yürüten örgütlerin kapatıldığını ve 235 yöneticisinin tutuklandığını belirtti. “Osmanlı Devleti’nin 24 Nisan’da yaptığı tutuklamaların ardından 27 Mayıs’ta Sevk ve İskan Kanunu çıkartılmış, 1 Haziran’da da uygulamasına geçilmiştir. Yapılan işlem, muhtemel bir tehdide veya tehlikeye değil, bilfiil yürüyen bir isyana ve artarak süren katliamlara karşı alınmış bir tedbirdir” diyen Erdoğan, “Osmanlı Devleti, çıkardığı Sevk ve İskan Kanunu’yla, bu katliamları gerçekleştiren çetelerin dayandığı Ermeni nüfusu geçici olarak başka bölgelere gönderme kararı almıştır. Üstelik bu karar, ülkedeki tüm Ermenileri değil, sadece çete saldırılarının yoğun olduğu yerlerdeki Ermeni nüfusu kapsamaktadır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanun’la yeri değiştirilen Ermenilerin sayısıyla ilgili de açıklamalarda bulunarak şunları söyledi: “Birinci Dünya Savaşı öncesi Osmanlı topraklarında Ermeni nüfusun toplamı 1 milyon 300 bin olarak kayıtlarda yer alıyor. Şu anda ben belgeyle konuşuyorum, Sayın Biden gibi konuşmuyorum. Biden neye dayanarak, nasıl konuşuyor bilmiyorum. 1 milyonun üzerinde şu anda arşivlerimizde belge var. Buyursunlar, gelsinler, belgeleri incelesinler. Acaba Amerika’nın arşivlerinde ne kadar bu konuda belge var, veya varsa bu belgeleri açabiliyor mu? Avrupa’da var mı, varsa açabiliyor mu? Biz hodri meydan diyoruz. Ama bugüne kadar bizim bu çağrılarımıza cevap veremediler. Şu anda bu nüfusun yaklaşık 350 bini savaş döneminde Rus topraklarına geçmiştir. İran’a gidenlerle birlikte bu rakam 500 bine ulaşmaktadır. Dolayısıyla sevk ve iskana tabi tutulanların sayısı Amerika’nın kendi raporlarında bile en fazla 600 bin olarak belirtilmektedir ki gerçek rakam daha da azdır. Osmanlı’nın Ermeni nüfusu yer değiştirme işlemi sırasında salgın hastalıktan, asayiş sorunlarından veya güvenlik güçleriyle çatışırken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 150 bini ancak bulmaktadır. Elbette bu 150 bin kişinin her biri bir candır ve önemli bir rakamdır. Gerçek rakamların 1 sıfır ilave ile abartıldığını bizzat Ermeni tarihçilerin ve siyasetçilerin kendileri de itiraf ediyor. Yine Ermeni tarihçiler kayıpların çoğunun cephedeki savaşlarda yaşandığını da belirtirler.” 

“ERMENİLERE AİT TOPLU MEZARA RASTLAYAMAZSINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Osmanlı Devleti’nin Ermeni nüfusu başka bir yere göndermediğini, kendi toprakları içinde yer değiştirttiğini kaydederek, “Bu kanuna tabi kişilere hazırlık için bir hafta süre verilmiş, mazereti olanlar da sevkten muaf tutulmuşlardır. Sevk işlemleri sırasında gereken idari tedbirler alınmış, bunun için gereken tahsisat da yerel birimlere gönderilmiştir. Bu dönemde kimsesiz kalmış olan Ermeni çocuklara sahip çıkılarak kendileri için yetimhaneler kurulmuştur Sayın Biden. Mağdur durumda olan Ermeni nüfusa dışarıdan yardım gönderilmesine de hiçbir zaman engel çıkartılmamıştır. Ülkemizde pek çok yerde Ermenilerin katlettiği Türklere ait toplu mezarlar vardır ama hiçbir yerde Ermenilere ait toplu mezara rastlayamazsınız. Çünkü böyle bir hadise yaşanmamıştır” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki Ermeni nüfusun bir ara 650 bine yaklaştığını hatırlatarak, “Herhalde insanlar katledildikleri, soykırıma uğratıldıkları bir yere gönüllü olarak geri dönmezler Sayın Biden” dedi. Bütün gerçekler ortadayken Türk milletine “soykırım” yaftasının yapıştırılamayacağını kaydeden Erdoğan, “Eğer soykırım diyorsanız şöyle kendinizi aynaya bakıp bir değerlendirmeniz lazım” ifadelerini kullandı. Erdoğan konuşmasında Amerika ve Avrupa tarihinde soykırım diye nitelendirilebilecek nice hadiseye rastlanabileceğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ermeni iddialarıyla ilgili ortada herhangi bir somut delil olmadığı gibi uluslararası mahkeme kararının da bulunmadığını belirterek, “Amerika ve Avrupa ülkeleri, tarihi arşiv belgeleriyle konuşmaktan kaçanların safsatalarının, iftiralarının, yalanlarının yanında yer alarak sadece bize husumet göstermekle kalmıyor, bilime de ihanet ediyorlar” dedi. Erdoğan konuşmasında ASALA terör örgütünün Türk diplomatlara yönelik saldırılarını da unutmadıklarını ifade etti.

“YANLIŞ ADIMDAN BİR AN ÖNCE DÖNMESİNİ UMUT EDİYORUZ”

Amerika Birleşik Devletleri’nin attığı yanlış adımdan bir an önce dönmesini umut ettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan şu değerlendirmelerde bulundu: “Bizim Ermeni toplumuyla hiçbir sorunumuz, sıkıntımız yoktur. Bin yıldır aynı topraklarda yaşadığımız bu insanların bir kısmıyla hâlâ barış ve huzur içinde hayatımızı sürdürüyoruz. Her ne şekilde kurulmuş olursa olsun Ermenistan devletiyle de iyi komşuluk esasına dayalı bir ilişki tesis etmek istiyoruz. Bunun için son 16 yıldır fedakarlığı hep bizim yaptığımız adımlar attık, maalesef bu adımlarımıza samimi bir karşılık bulamadık. Karabağ meselesinin çözümünün ardından yeniden bir iş birliği zemininin doğduğuna inanıyoruz. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı’nın 24 Nisan açıklaması hem bu süreci hem de kendileriyle olan ilişkilerimizi zora sokmanın ötesinde bir anlama sahip değildir. Onlar tersini söylüyor diye güneş doğmayacak değildir, onlar aksini iddia ediyor diye hakikat ışığı parlamaktan vazgeçecek de değildir.”