KERVAN 1915 SALONLARDAN ÇEKİLİYOR

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  04.12.2019

KERVAN 1915 SALONLARDAN ÇEKİLİYOR

1915 Olaylarını konu alan 'Kervan 1915' karşılaştıkları zorluklar ve önyargılar nedeniyle filmin yazarı ve yönetmeni İsmail Güneş tarafından sinema salonlarından çekiliyor.

 

1915 olaylarını konu alan ender yerli yapımlardan birisi olan Kervan 1915 filmi sinema salonlarından çekiliyor. Filmin hem yazarlığını hem de yönetmenliğini üstlenen İsmail Güneş filmi çekmeye başladıkları ilk günden son güne kadar birçok sıkıntı ile karşı karşıya kaldıklarını ifade etse de en büyük problemin filmin vizyona girmesiyle ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye’de önce 54, daha sonra da yalnızca 84 sinema salonunda gösterilen filmin yönetmeni salonların Kervan 1915’e bir nevi sansür uyguladıklarını belirtti. Güneş, Kervan 1915’i sinema seyircisi ile buluşamadığı zaman çektikleri filmin bir anlamı olmayacağını, bu nedenle de filmi salonlardan tamamen çekme kararı aldıklarını ifade etti.

Filmin yazarı ve yönetmeni İsmail Güneş filmi ise şu kelimelerle özetledi: “Devletin bu tehciri gerçekleştirebilmek için, o yoksulluk içinde 256 milyon kuruş harcadığını gördük. Niyeti bütün bir ırkı yok etmek olsa bu kadar para harcamasına gerek yok. … Biz bu nakil sırasında yaşanan acıları göstermek istedik.”

Anadolu Ajansı’ndan Musa Alcan’ın İsmail Güneş ile yaptığı röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.