“KESİK”İN ERMENİSTAN PRÖMİYERİ GERÇEKLEŞTİ

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  03.12.2019

“KESİK”İN ERMENİSTAN PRÖMİYERİ GERÇEKLEŞTİ

Fatih Akın’ın 1915 Mardin’inde geçen filmi “Kesik”in (The Cut) Ermenistan’daki basın gösterimi 30 Ocak günü başkent Erivan’da yapıldı. “Ermeni Soykırımı 100. Yıl Etkinliklerinin Koordinasyonu Devlet Komisyonu” tarafından düzenlenen üç günlük geziye katılan Akın, gezinin ilk etkinliği olan film prömiyerinden sonra Soykırım Anıtı’nı ve özel bir okulu ziyaret etti.

“Kesik” filminin Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın da katıldığı prömiyerinin ardından düzenlenen basın toplantısına katılan Fatih Akın’a filmin yardımcı senaristi Mardik Martin, oyuncularından Arevik Mardirosyan ile prodüktörlerinden Ruben Dişdişyan ve Aram Movsisyan eşlik etti. “Kesik”in Türkiye’de gösterime girmesini son derece önemli bulduğunu dile getiren yönetmen, filmin birçok Türk gencini araştırmaya teşvik ettiğini söyledi. Akın, aynı zamanda Türkiye’de fikir özgürlüğü olmadığını öne sürdü. Yönetmen, Alman eşi Monique Akın’ın bile filmin yapım aşamasında tereddütleri olduğunu, Türkiye’de “Kesik”ten önce tanınıp sevildiğini, fakat filmle birlikte bunun değiştiğini söyledi.

“Kesik”le kendi hikayesini anlatmış
Fatih Akın, filmin beş yıl süren hazırlık sürecinde soykırım hakkında çok şey öğrendiğini belirterek “Kesik” dahil olmak üzere filmlerin özür dileme gibi bir işlevi olamayacağını söyledi. Akın, konuşmasını “Bu sadece sizin değil, benim de soykırımım. Bu sorun benim günlük hayatımın bir parçası, ben bu filmle kendi hikayemi anlattım” sözleriyle noktaladı.