DAVUTOĞLU’NDAN DİNK MESAJI VE DOSTLUK ÇAĞRISI

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  01.12.2019

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun gazeteci Hrant Dink’in 8’inci ölüm yıldönümü dolayısıyla yaptığı basın açıklaması Başbakanlık’ın resmî internet sitesinden yedi yabancı dilde yayımlandı.

“Dink bir Anadolu aydınıydı”
Açıklamasına Hrant Dink’in “Türkiye Cumhuriyeti’nin Osmanlı İmparatorluğu’ndan devraldığı önemli meselelerden birine duygu ve düşünceleriyle ışık tutmaya çalışan” bir kişi olduğunu ifade ederek başlayan Davutoğlu, Dink’in ailesi ile sevenlerine sabır diledi. Dink’in hem Türk hem de Ermeni kökenlerini benimsemiş ve iki ulus arasında yapıcı bir iletişim köprüsü arayan bir “Anadolu aydını” olduğunu dile getiren Davutoğlu, kendisinin öncülerinden olduğu dostluk yolunda ilerlemeye kararlı olunduğunu söyledi.

Taziye mesajı hatırlatması
Başbakan Davutoğlu, mesajında geçtiğimiz sene 23 Nisan’da dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 Olayları yıl dönümü sebebiyle yayımladığı taziye mesajını da hatırlatarak bunun iki halk arasında bir diyalog kurulması için atılan adımların en somut göstergesi olduğunu ifade etti. Türkiye’nin alışılagelmiş basmakalıp söylemleri ve genellemeleri geride bıraktığına dikkat çeken Davutoğlu, mektubunda “Türkiye, Ermenilerin acılarını paylaşmakta, iki halk arasında yeniden duygudaşlık kurulması için sabır ve kararlılıkla gayret göstermektedir” ifadelerine yer verdi.

“Zamanı 1915’te donduran büyük travma”
Türkler ve Ermenilerin yüzyıllar boyunca aynı coğrafyayı paylaştıklarına dikkat çekilen mesajda “Zamanı 1915’te donduran büyük travmayı geride bırakmanın yolu tabuların yıkılmasıyla başlar” ifadeleri yer alırken Ermeniler Türkiye’yi ziyaret etmeye davet edildi. Ayrıca Ermeni kültür varlıkları ile Osmanlı-Türk kültürüne katkıda bulunmuş kişilere hak ettikleri değerin verilmeye devam edileceği de vurgulandı. Davutoğlu mektubunu “Ufkumuz dostluk ve barıştır” sözleriyle noktaladı.