ERDOĞAN, KOLOMBİYA’DA ILIMLI MESAJLAR VERDİ

Yazı: ermenisorunu.gen.tr  ///  01.12.2019

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika gezisinin ilk ayağı için gittiği Kolombiya’da resmî temaslarda bulundu ve bir sempozyuma katıldı.

İlk olarak Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Calderón ile bir araya gelen Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik eşlik etti. İki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı yapıldı.

“Yapılanlar objektif olarak yazılmadı”
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bogota Externado Üniversitesi ile Ankara Üniversitesi’nin düzenlediği “1915: Osmanlı İmparatorluğu’nun En Uzun Yılı” başlıklı sempozyuma katılarak bir konuşma yaptı. Birinci Dünya Savaşı’nın, meydana geldiği kıtalardan kilometrelerce uzakta ele alınmasını son derece anlamlı ve değerli bulduğunu ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, savaşın yalnızca taraflarını değil, bütün dünyayı etkilediğini söyledi. Sözlerine Birinci Dünya Savaşı’nın bugünkü dünya siyaseti ile mevcut sınırları belirlediğini vurgulayarak sürdüren Erdoğan, savaşın tetiklediği önemli sorunların hâlâ devam ettiğini dile getirdi ve Orta Doğu’nun savaştan sonra bir “kriz bölgesi olarak tasarlandığı” vurgusu yaptı.

Erdoğan, konuşmasında 1915 Olayları’na da özel yer ayırarak bu olayların tarihinin “egemen güçler” tarafından belirli şekillerde yazıldığını dile getirerek, “100 yıl boyunca Türklerin Ermenilere, Ermenilerin Türklere yaptıkları objektif olarak yazılamamıştır” dedi. Daha önce de dile getirdiği arşivlerin açılması çağrısını yineleyen Erdoğan, tarihin tarihçiler tarafından yazılması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan ayrıca siyaset bilimciler ve hukukçularla çalışma yürütmeye de hazır olunduğunu belirtti.

Diasporanın algı kampanyasına dikkat çekti
Geçtiğimiz yılın 23 Nisan’ında yazdığı taziye mektubu ile bu yıl Çanakkale’de düzenlenecek Birinci Dünya Savaşı’nın 100. yıldönümü etkinlikleri için gönderdiği davet mektuplarını hatırlatan Cumhurbaşkanı, davete verilen olumsuz yanıtlarla “nezaket kurallarının çiğnendiğini, barışın ve diyaloğun önünün kapatıldığını” söyledi. Erdoğan, konuşmasında ayrıca Ermeni diasporasının yürüttüğü olumsuz kampanyaya vurgu yaparak “Biz, Türkiye olarak propaganda ya da algı operasyonu peşinde değiliz. Her zaman açık yüreklilikle, samimiyetle, 1915 Olayları’nın doğru şekilde araştırılmasının ve doğru şekilde anlatılmasının peşinde olduk” dedi.

“Yeni sayfa açma” niyetine vurgu
Erdoğan, buna rağmen Türkiye’nin ılımlı tavrından vazgeçmeyeceğini belirterek “Gelin, bu meseleyi siyasetin alanından çıkaralım, bilime ve bilim insanlarına havale edelim” dedi. Türkiye’nin Ermenistan ile ikili ilişkileri düzeltip yeni bir sayfa açma gayreti içinde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, konuşmasını “100 yıl önce yaşanan Çanakkale örneğinde de görüldüğü gibi, tarihten husumet çıkarmak yerine barış ve dostluk unsurlarına odaklanmak bizi daha aydınlık bir geleceğe taşıyacaktır” sözleriyle noktaladı.